понеделник, 15 април 2013 г.

Божур – Paeonia peregrina


Сем. Лютикови – Ranunculaceae

  Описание. Божурът е тревисто, многогодишно растение с голо, право, сочно стъбло, високо до 1м, с кървавочервени цветове. Листата са последователно наредени, тъмнозелени, неправилно нарязани на върха. Цветът е петлистна чашка с 8-12 венечни листа, многобройни тичинки и много плодници. Семената са едри, отвън черни, а отвътре белезникавожълти, лъскави. Коренът е вретеновиден, грудесто надебелен, отвън червенокафяв, а отвътре белезникав. Растението е медоносно.
  Разпространение. Божурът е разпространен из храсталаците и редките гори в някой райони на Северна България, в Странджа, Родопите и по долината на р.Струма.
  Дрога. Корените на божура – Radix Paeoniae, и цветовете – Flores Paeoniae.
  Венечните листа се берат по време на цъфтенето (май-юни) в сухо време. Не се събират прецъфтелите и окапалите по земята цветове. Сушат се в проветриви помещения или в сушилня при 40 градуса С. Изсушеният цвят е червен или тъмно червен, със слаб аромат и сладникаво-горчив вкус. Опакова се в шперплатови каси.
  Корените се събират през есента – септември – ноември. Сушат се на слънце, на сянка или в сушилня при температура 50 градуса С. Изсушените корени са с тъмнокафяв цвят, неприятна миризма и горчив вкус. Опаковат се в чували.
  Химичен състав. Корените съдържат перегринин (алкалоид), пеонолово етерично масло, глутамин и танин, венечните листа – пеонин (антоцианово багрило, което е отровно!), цианин и дъбилно вещество.
  Действие и приложение. Дрогата действа антиконвулсивно и противоспастично, поради което намира приложение при лечение на епилепсия, неврози, хистерия, спастичен бронхит, астма, коклюш, спастичен колит, артрит, подагра. Освен това тонизира гладката мускулатура на матката, червата, пикочните пътища, следователно засилва менструацията, перисталтиката на червата и диурезата (действа добре при изхвърляне на пясък и камъни от бъбреците). Улеснява съсирването на кръвта – употребява се при лечение на хемороиди. Народната медицина предписва отвара от корени и при воднянка.
  Дрогата се прилага под формата на запарка. Една изравнена чаена лъжичка ситно нарязани корени от божур се заливат с 200мл кипяща вода. Киснат в продължение на 20 мин. Приема се три пъти дневно по 20 до 60мл в зависимост от възрастта.

Цвят

Корен
Текстът е изваден от книгата "Природна аптека", автори д-р Димитър Памуков и проф. Христо Ахтарджиев ЗЕМИЗДАТ 1981

Няма коментари:

Публикуване на коментар